تبلیغات
سید علی عمار - حدیث فاطمی سلام الله علیها (1)
بعد عاشورا، عفو كن یارا، گر كه یك دم ، این دل غم دیده خرم شد

حدیث فاطمی سلام الله علیها (1)

چهارشنبه 16 فروردین 1391 21:36

نویسنده : سید علی عمار
ارسال شده در: حدیث ، حضرت زهرا (س) ،

حضرت زهرا سلام الله علیها در لحظههای واپسین زندگی، پس از وضو گرفتن به اسماء بنت عمیس فرمود: ای اسماء! عطر مرا همان عطری که همیشه میزنم، و پیراهنی را که همیشه در آن نماز میگزارم بیاور و بر بالینم بنشین، هرگاه وقت نماز شد مرا از خواب بیدار کن، اگر بیدار شدم که نماز میگزارم و اگر بیدار نشدم کسی را بدنبال علی علیه السلا بفرست.

(کشف الغمة، بیروت، دارالاضواء، ج 2، ص 122)

حضرت فاطمه سلام الله علیها به زن مؤمنهای که در یک بحث دینی و عقیدتی بر زنی فاسد و از دشمنان اهل بیت علیهم السلام غلبه کرده و بسیار خوشحال بود، فرمود: همانا شادی فرشتگان در غلبه تو بر آن زن معاند، بیش از شادی توست و اندوه و نگرانی شیطان و دوستان شیطان در این شکست بیشتر و شدیدتر از آن زن شکست خورد است.

(بحارالانوار، ج 2، ص 8)

آنگاه که در روز قیامت برانگیخته شوم، از گناهکاران امت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شفاعت خواهم کرد.

(احقاق الحق، ج 10، ص 367)

اگر به آنچه به شما امر میکنم عمل میکنی و از آنچه شما را بر حذر میدارم دوری میکنی از شیعیان ما میباشی، و الا هرگز.

(بحارالانوار، ج 68، ص 155)

شیعیان ما از بهترین افراد اهل بهشتند، و همه دوستان ما و دوستان دوستان ما و دشمنان دشمنان ما و کسی که با قلب و زبان تسلیم ما اهل بیت شده، در صورتی که از اوامر ما سرپیچی کنند و نواهی و موارد پرهیز را محترم نشمرند از شیعیان واقعی ما نخواهند بود. با این حال جایگاهشان در بهشت خواهد بود ولی بعد از پاک شدن از گناهان به وسیله بلاها و مصیبتها در دنیا، با تحمل مشکلات و شدائد روز قیامت و یا قرار گرفتن اندک زمانی در طبقات بالای جهنم و چشیدن عذاب، تا اینکه ما به خاطر دوستیشان با ما نجاتشان داده و آنان را به پیشگاه خودمان انتقال خواهیم داد.

(بحارالانوار، ج 68، ص 155)

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله حوادث تلخ آینده را برای حضرت زهرا سلام الله علیها توضیح داد و به شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام اشاره کرد. حضرت فاطمه علیها السلام فرمود: ای پدر! چه کسی فرزندم و نور چشم و میوه دلم، حسین علیه السلام را شهید میکند؟ فرمود: بدترین افراد امت من. حضرت زهرا علیها السلام پرسید: ای پدر سلام مرا به حضرت جبرئیل برسان و از او بپرس که در کجا حسین مرا شهید میکنند؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: در سرزمینی که به آن کربلا میگویند. پس حضرت زهرا علیها السلام فرمود: ای پدر! در برابر خواستههای خدا تسلیم و راضیام و به خدا توکل کردهام.

(نهج الحیاة، ص 208)

یکی از زنان مدینه خدمت زهرا علیها السلام رسید و گفت: مادر پیری دارم که در مسایل نماز سؤالاتی دارد و مرا فرستاده است تا مسایل شرعی نماز را از شما بپرسم. حضرت زهرا فرمود: بپرس. و آنگاه مسایل فراوانی مطرح کرد و پاسخ شنید. در ادامه پرسشها آن زن خجالت کشید و گفت: ای دختر رسول خدا پیش از این نباید شما را به زحمت اندازم. حضرت فاطمه علیها السلام فرمودند: بازهم بیا و أنچه سوال داری بپرس، أیا اگر کسی را روزی اجیر نمایند که بار سنگینی را به بام بالا ببرد و در مقابل صد هزار دینار طلا مزد بگیرد، چنین کاری برای او دشوار است؟ گفت: خیر. حضرت ادامه دادند: من هر مسالهای را که پاسخ میدهم، بیش از فاصله بین زمین و عرش گوهر و لولو پاداش میگیرم، پس سزاوارتر است که بر من سنگین نیاید.

(بحارالانوار، ج 2، ص 3)

ای اباالحسن، در همین ساعت به خواب رفتم، پس محبوبم رسول خدا را در قصری از مروارید سفید دیدم. چون مرا دید، فرمود: دخترم! به نزد من بشتاب که سخت مشتاق توام. بیصبرانه پاسخ دادم: سوگند به خدا، پدرجان! اشتیاق من برای زیارت شما شدیدتر است. در این هنگام پدرم فرمود: تو امشب در پیش ما خواهی بود. علی جان! رسول خدا آنچه وعده دهد راست است و به آنچه عهد و پیمان بندد وفا میکند.

(بحارالانوار، ج 43، ص 179)

فرزندانم دیشب را گرسنه به روز آوردند، فرزند کوچک من حسین در میدان جنگ کشته میشود. در کربلا فرزندم را با حیله و تزویر شهید میکنند. وای و نکبت و عذاب بر قاتلانش باد.

(بحارالانوار، ج35، ص 239)

از دنیای شما سه چیز محبوب من است: 1) تلاوت قرآن، 2) نگاه به چهره رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم، 3) انفاق در راه خدا.

(نهج الحیاة، ص 271)

ای اباالحسن! همانا رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم با من پیمان بسته و خبر داده است که من اول کسی خواهم بود که به آن حضرت میپیوندم و گریزی از آن نیست. پس علیجان، در برابر اوامر و فرمان و خواست خداوند بزرگ بردبار وبه حکم او راضی باش.

(نهج الحیاة، ص 233)

تلاوت کننده سورههای حدید و واقعه و الرحمن، در آسمانها و زمین اهل بهست خوانده میشود.

(کنزالعمال، ج 1، ص582)

در سر سفره غذا، دوازده دستور العمل ارزشمند وجود دارد که سزاوار است هر مسلمانی آنها را بشناسد چهارتای آن واجب و چهار تای آن مستحب و چهار تای آن نشانه ادب است. چهار دستور العمل واجب عبارتند از: 1) شناخت و معرفت پروردگار (که نعمتها از اوست) 2) راضی به نعمتهای خدا بودن 3) گفتن بسم الله الرحمن الرحیم در آغاز غذا 4) شکر و سپاسگزاری خدا.

چهار دستور العمل مستحب عبارتند از: 1) وضو گرفتن قبل از خوردن غذا 2)نشستن به جانب چپ 3) در حال نشسته غذا خوردن 4) غذا خوردن با سه انگشت.

چهار دستورالعملی که نشانه ادب است: 1) از آنچه در پیش روی در پیش روی شماست بخورید. 2) لقمههای کوچک بردارید 3) غذا را خوب بجوید و با شدت نرم کنید. 4) کمتر در صورت دیگران هنگام غذا خوردن بنگرید.

(عوالم العلوم للعلامة البحرانی، ج 11، ص 620)

روزی پدرم رسول خدا که درود خدا بر او و خاندان او باد به علی علیه السلام نگاه کرد و سپس با اشاره به او فرمود: این مرد و پیروان او در بهشتند.

(ینابیع المودة، ص 257)

رسول گرامی اسلام که درود خدا بر او خاندان او باد به علی علیه السلام فرمود: ای اباالحسن همانا تو و پیروان تو در بهشت موعود خواهید بود.

(نهج الحیاة، ص 326)

حضرت فاطمه زهرا علیها السلام فرمود: پیامبر گرامی اسلام فرمودند: فاطمه پاره تن من است، پس هر که او را بیازارد مرا آزرده است.

(بحارالانوار، ج 28، ص 303)

در خدمت مادر باش، زیرا بهشت زیر پای مادران است.

(نهج الحیاة، ص 312)

حسن جان! مانند پدرت علی علیه السلام باش و ریسمان را از گردن حق بردار خدای احسان کننده را پرستش کن و با افراد دشمن و کینهتوز دوستی مکن

(بحارالانوار، ج 43، ص286)

 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: حدیث ، حضرت زهرا ، حضرت فاطمه ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 23 اسفند 1390 12:24