تبلیغات
سید علی عمار - ثواب و ارزش کسب روزی حلال
بعد عاشورا، عفو كن یارا، گر كه یك دم ، این دل غم دیده خرم شد

ثواب و ارزش کسب روزی حلال

یکشنبه 3 تیر 1397 13:48

نویسنده : سید علی عمار
ارسال شده در: پیامبر اعظم (ص) ،

در احادیث بیساری به ارزش و ثواب روزی حلال اشاره شده است. واقعا هم می توانیم ببینیم که عیار واقعی برای بسیاری از افراد در جامعه امروزی نه فقط نماز و روزه است بلکه علاوه بر این فرائض کسب روزی حلال هم باید مد نظر قرار گیرد. چه بسیار آدم هایی که به روزی حلال کم توجهی می کنند. رسول اکرم (ص) فرموده‌اند: کسی که روزی خود را با کار و تلاش تهیه کند، در قیامت در شمار انبیا قرار می‌گیرد و ثواب آنان را کسب می‌کند.

واقعا این حدیث عجیب است. روزی حلال چه جایگاهی دارد که پیامبر چنین فرمایشی دارند؟

حضرت در حدیثی دیگر نیز می‌فرمایند: کسی که شب را در حال خستگی ناشی از کار بگذراند، کاری که برای درآمد حلال بوده است، شب را آمرزیده به سر آورده است.

امام باقر علیه السلام فرموده‌اند: هرکس دنیا را به جهت یکی از این سه حالت، بی نیازی از مردم، آسایش و رفاه خانواده و عائله‌اش، کمک و رسیدگی به همسایه‌اش طلب کند، روز قیامت در حالتی محشور می‌شود و به ملاقات خداوند متعال نایل می‌شود که صورتش همچون ماه شب چهارده، نورانی است.

رسول اکرم (ص) فرموده‌اند: خواستن رزق مباح و گذران کردن از درآمد حلال وظیفه واجب هر مرد و زن مسلمان است.

تمام این احادیث نشان از اهمیت کسب روزی حلال در اسلام دارد. اما نکته ای که به نظر من نباید از آن غفلت نمود آموزش حلال و حرام خصوصا در اقتصاد است. چه بسا بسیار اموال حرام به دلیل ناآگاهی وارد زندگی آدمی شود. لذا لازم است به خودم تذکر بدهم که باید کسب و کار حلال و شیوه کسب درآمد حلال ر ابیاموزم.

منبع:

مستدرک الوسائل، ج2، باب 8، حدیث8

الحیاه ترجمه احمد آرام ج(3) ص 207

بحار23، ص6
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 3 تیر 1397 13:53